Astma ir gyvenimas su ja

ASTMA IR GYVENIMAS SU JA

Astma - XXI amžiaus plaučių ligų rykštė. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 2000 metais gegužės 3 - iąją  paskelbė Pasauline astmos diena. Sergamumo ir mirtingumo nuo astmos rodikliai per dešimtmetį padidėjo daugiau kaip 40%. Prognozuojama, jog 2010 m. sirgs 6% visų planetos gyventojų, tarp jų 50%. sudarys darbingo amžiaus žmonės.

Epidemiologinių tyrimų duomenimis, Lietuvoje sergančiųjų astma turėtų būti 2-5%. Beje, oficialioje medicinos statistikoje yra užregistruota tik 0,5 proc., t.y. apie 6000 vaikų ir tik apie 16000 suaugusiųjų sergančių astma. Dar vienas astmos problemos aspektas - daugeliui sergančiųjų astma, ši liga nėra diagnozuota ir tinkamai gydoma.

Sprendžiant šią problemą pasaulyje visą praktinę ir mokslinę veiklą koordinuoja PSO ir prie jos 1992 metais įsikūręs Globalinės astmos iniciatyvos komitetas (GINA). Komiteto vertinimu astma yra viena dažniausių ligų išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse. Šiuolaikiniais vaistais ir priemonėmis astmą galima gerai kontroliuoti ir gydyti. Pirminių grandžių gydytojai ir pacientai stokoja žinių apie šiuolaikinius astmos profilaktikos, diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos metodus. Žinių stoka, astmos hipodiagnostika ir neadekvatus gydymas yra svarbi didėjančio sergamumo ir mirtingumo, didėjančių gydymo išlaidų priežastis Lietuvoje.

Astmos problemos sprendžiamos ne tik respublikos universitetų klinikose, centruose, bet ir pulmonologų, alergologų asociacijose. Realizuojant sistemingą ligonių ir jų šeimos narių mokymą, Respublikoje įsteigta 20 astmos klubų. Pirmasis astmos klubas įkurtas 1988 m. med. Dr. G. Norvaišos iniciatyva Klaipėdoje.

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti dusulio ir/ar kosulio priepuoliais.

Bronchų uždegimas yra pagrindinė astmos atsiradimo priežastis. Uždegimas skatina mėšlungišką bronchų susitraukimą (spazmą). Oras nebegali laisvai praeiti bronchais - pasireiškia dusulys. Be to, bronchų gleivinė pabrinksta, iš bronchų sienelių dažnai išsiskiria tąsios gleivės, taigi kvėpavimo takai dar labiau susiaurėja.

                                                

Vaikams ir jaunuoliams sergant astma, svarbus vaidmuo tenka alergijai. Kita astmos atmaina, taip vadinama nealerginė astma, dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms. Bronchų reaktyvumas yra padidėjęs bet kurios astmos atveju.